was successfully added to your cart.

Koszyk

Leczenie ziołami często bywa postrzegane przez znaczną część ludzkości jako coś, co nie ma prawa znaleźć skutecznego zastosowania w XXI wieku. Kłóci się ono bowiem (a tak przynajmniej uważają sceptycy opisywanej metody) z wszechobecnym postępem, który w pewnych przypadkach całkowicie odcina się od przeszłości. Dzisiejszy człowiek przyzwyczajony jest do szybkiego działania, dlatego, jeśli zaczyna chorować, najczęściej biegnie do apteki, by nabyć odpowiedni lek. Jeśli ten jednak nie pomaga, wówczas udaje się do lekarza. Ten z kolei przeprowadza badania, a następnie, zazwyczaj poprzez wykorzystanie jeszcze silniejszych lekarstw, rozpoczyna proces leczenia.


Nieco inaczej postępują natomiast znawcy ziół, zdając sobie sprawę z ich właściwości. Już w czasach antycznych można było spotkać tego rodzaju medyków, którzy przyrządzali różnego rodzaju syropy, maści, nalewki czy kompresy.

 

Ziołolecznictwo wymaga  wiedzy nie tylko na temat samych roślin i ich właściwości lecz przede wszystkim interakcji, jakie mogą zachodzić w organizmie na skutek jednoczesnego przyjmowania leków chociażby. Zioła, leki i żywność posiadają te same szlaki metaboliczne, dlatego nie trudno o efekty niepożądane. Należy także zwrócić uwagę na to, która ich część nadaje się do spożycia. Mogą to być bowiem liście, kwiaty, ale też np. korzenie. Po zebraniu ziół warto zadbać o odpowiednie ich przechowywanie, aby zapobiec utracie wartości i namnożeniu się pleśni.  Podczas przyrządzania ich do spożycia należy natomiast szczególnie zwrócić uwagę na dobór odpowiednich proporcji. Zbyt duże lub zbyt małe dawki mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. To wszystko sprawia, że wraz z upływem czasu prawdziwych znawców ziół jest coraz mniej. Nie jest to „profesja” łatwa ponieważ wymaga takich cech charakteru, jak cierpliwość, ostrożność czy chęć nieustannego dokształcania się. Na szczęście można jeszcze spotkać ludzi, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i sporządzają mikstury wyłącznie z naturalnych składników.

 

Medycyna naturalna przywiązuje dużą wagę do fitoterapii, która nie tylko może nam pomóc w chorobie, ale też zapobiec jej powstaniu. Nalewki, syropy czy maści, w skład których wchodzą jedynie zioła, mimo upływającego czasu wciąż w pewnych kręgach są bardzo pożądane. Nie od dziś wiadomo bowiem, że regularne zażywanie ziół w różnej formie może rozwiązać problemy ze snem, przeziębieniem oraz znacznie poważniejszymi dolegliwościami lub chorobami, w tym cywilizacyjnymi.


Wiedziały o tym doskonale nasze babcie, z wiedzy których, niestety, coraz rzadziej korzystamy uważając zgłębianie jej tajników za stratę czasu. Warto jednak zaangażować się w poznanie leczniczych właściwości ziół i zyskać szansę na naturalny powrót do zdrowia.

Hashimoto – zintegrowany plan zdrowienia

Zadbaj o jelita – zintegrowany plan zdrowienia SZKOLENIE

Leave a Reply